Klimatizace

Klimatizaci vynalezl již v roce 1902 američan Willis Carrier. Od té doby klimatizace prodělala mohutný vývoj a pronikla v mnoha variantách do všemožných oblastí našeho života.
 
Klimatizace je určena k úpravě vzduchu - ochlazování nebo ohřívání vzduchu v místnosti a jeho filtraci. Pomocí klimatizace můžete vytvořit komfortní prostředí, ve kterém se budete cítit nejlépe a které bude mít správnou teplotou a příjemnou vlhkost. Moderní klimatizační jednotky produkují čistý, zdravý, čerstvý vzduch, odvlhčují vzduch a vytváří prevenci proti plísním. Toto všechno zajišťují, aniž by vznikal průvan nebo hluk.
 

 

Jak funguje klimatizace - nnejsnažším vysvětlení funkce klimatizace je princip chladničky. Chladnička odebírá teplo potravinám a to následně uvolňuje do místnosti (nejčastěji černým žebrováním na zadní straně). Jednoduše z jednoho prostoru teplo odebírá a do druhého jej předává. Klimatizace dělá to samé - představte si, že váš pokoj je velkou chladničkou a venkovní jednotka předává na balkóně teplo do okolí.

Pokud se jedná o jednotku s  tepelným čerpadlem je venkovní jednotka vybavena navíc reverzačním ventilem (čtyřcestný ventil), který podle nastavení obrátí chod chladícího okruhu, takže vnitřní jednotka začne topit a venkovní chladit. Obecně platí že z 1 KW elektrické energie dokáže vytvořit 2,5 – 4 KW energie tepelné (v závislosti na venkovních podmínkách a typu zařízení). Takto vybavené klimatizace se používají pro topení hlavně v přechodných obdobích = JARO a PODZIM. Účinnost topení u klimatizace klesá se snižující se venkovní teplotou.

Výhoda tepelného čerpadla - topení tepelným čerpadlem je doposud nejekonomičtější způsob vytápění s nejnišžími provozními náklady. Teplo není nutné oproti klasickým zdrojům tepla neekonomicky vyrábět (hoření) nebo přeměňovat (elektrické topení) a hradí se pouze velmi nízké náklady na přemístění (prakticky se hradí jen provoz čerpadla s nízkou spotřebou kW).

Dobrá RADA - Pokud se rozhodnete pro klimatizaci s tepelným čerpadlem a její celkový výkon bude pokrývat minimálně 60% tepelných ztrát objektu máte možnost žádat energetické závody o přechod z běžné sazby na sazbu tepelných čerpadel D 55 (22 hodin denně levná sazba a 2 hodiny normální sazba) podmínky přidělení tarifu závisí na regionu a energetických závodech. Doporučujeme nejprve tuto možnost konzultovat s energetickými závody.

Dělení klimatizací

Klimatizace se dělí do několika skupin:

1)   dle technologie jednotek         
             INVERTER - klimatizace s proměnným počtem otáček kompresoru. ( Nové technologie ) Klimatizace pouzívá pro regulaci otáček kompresoru inverter, který frekvenčně řídí otáčky a výkon kompresoru v rozmezí 0 - 100 % výkonu. Tím dochází k výraznému snížení spotřeby el.energie, snížení hlučnosti a prodloužení životnosti zařízení.

            ON/OFF  - klimatizace s pevným počtem otáček kompresoru ( Starší technologie ) Jedná se o základní modelové řady split klimatizací. Základem této klimatizace je kompresor on /of s pevným počtem otáček a tudíš potřebné elektrické energie 0 nebo 100%. Klimatizační jednotka v tomto případě pracuje ve dvou stavech. Jede na plný výkon, nebo je zcela vypnuta. Nevíhodou je neustálé zapínání a vypínání, hlučnost, spotřeba el.energie.


2)   dle počtu vnitřních a venkovních jednotek:
            - mono split                     -  základní klimatizace s 1 vnitřní a 1 venkovní jednotkou
            - multi split                       -  několik vnitřních jednotek ( pro více místností) a 1 venkovní jednotkou
            - bez venkovní jednotky  -  pouze 1 vnitřní jednotka s integrovanou venkovní jednotkou ve vnitřní jednotce - NOVINKA !!!

3)   dle umístění jednotek
            - nástěnné                - umísťují se přímo na zeď
            - parapetní                - umísťují se pod okno, ale také na zeď
            - podstropní              - umísťují se na strop
            - kazetové                  - umísťují se ne strop


Pro stanovení správného výkonu klimatizace je nutno znát tyto parametry:

1)   velikost prostoru v m3, který chceme klimatizovat
2)   počet a velikost oken v m2
3)   orientaci světových stran místnosti
4)   umístění místnosti v budově - podkrovní, přízemní místnost
5)   přibližné výkony v kW dalších zdrojů tepla (různých spotřebičů, světel....) a počet osob pobývajících v místnosti

Pro rychlejší stanovení výkonu klimatizace se dá v zásadě použít objem v m3 klimatizovaného prostoru (hrubý přepočet):

vhodný pro místnosti

požadovaný výkon klimatizace

do 50 m3

2,0 kW

50-60 m3

2,7 kW

60-90 m3

3,5 kW

100-125 m3

5,0 kW

120-170 m3

7,0 kW

Celková pořizovací cena je závislá na těchto faktorech

1)   zvolený typ klimatizace a její výkon v kW  - (čím vyšší tím i dražší), hlučnost (dB) a energetická třída (A, A+, A++.....)
2)   značka výrobce klimatizace - (Carrier, LG, Panasonic, FUJITSU....)
3)   účinnost a další specifické vlastnosti -  ( C.O.P. - koeficient využití energie pro topení znamená to, že zařízení s např. C.O.P. 4 spotřebuje o 1/4 elektrické energie méně  než zařízení s C.O.P. 3 při stejně vykonané práci. Pracuje tedy o 1/4 levněji).  E.E.R. -  koeficient využití energie při chlazení - princip stejný jako u C.O.P.)
4)   montáž - Množství montážního materiálu potřebného k instalaci a složitosti montáže ( počet bm potrubí, kabeláže, odvodu kondenzátu.... potřebného k připojení do venkovní jednotky, např. typ zdiva - cihlené, kamenné atd, tl. zdiva, přístup k venkovní jednotce .....)


Dobrá RADA - Vzhledem k tomu, že dodáváme a montujeme klimatizační jednotky pouze kvalitních značek - nejedná se o levnou záležitost - je pro instalaci, zapojení, zprovoznění a správný chod potřeba odborná způsobilost, technické vybavení a správné postupy montáže, proto je nutné, také z hlediska nařízení EU, instalovat tato zařízení pouze osobami způsobilými k této činnosti. Montáž u vás provádí odborně vyškolený montážník s mnohaletými zkušenostmi (25let) v oboru. Naše firma je i registrovaným členem SCHKT – Svazu chladící a klimatizační techniky, Praha. Poskytujeme záruční dobu 24 měsíců a pozáruční servis dle dohodnutých smluvních podmínek.

Dobrá RADA - Vyvarujte se nákupu neznámých a neznačkových zařízení !!!!!!  Spolehlivost je dána kvalitou vnitřních dílů jako je kompresor, motor ventilátoru elektronika, tedy díly, které nevidíte!!!

Dodáváme a montujeme pouze klimatizační jednotky renomovaných a značek se zárukou kvality:

             

        Carrier  - Společnost Carrier je 43. největší firmou v USA a po celém světě zaměstnává 221 tisíc lidí. Carrier je největší výrobce klimatizací na světě, první výrobce současné podoby klimatizační techniky bez ozonu. Klimatizace Carrier se může pochlubit oslňujícími referencemi např. ze Sixtínské kaple ve Vatikánu, Bílého domu v Washingtonu nebo australské Opery v Sydney. Klimatizace Carrier nabízí širokou škálu produktů od mobilních jednotek přes klasické nástěnné klimatizace až po nejsložitější systémy do náročných podmínek. Klimatizace Carrier je certifikovaná značka u všech hlavních mezinárodních organizací v ohledu na kvalitu, bezpečnost, ekologii a další důležité standardy.

          LG Electronics - Společnost LG je silnou korejskou společností, která se svojí více než padesátiletou tradicí patří mezi světové lídry a technologické inovátory ve svém oboru. O tom svědčí i celá řada ocenění. V roce 2010 získala společnost LG ocenění asociace EISA za Nejlepší produkt v poměru cena/výkon,  pravidelně se účastní soutěží reddot Design Award, iF Design Award a Industrial Design Excellence Award (IDEA).Jednou z hlavních a dlouhodobých aktivit společnosti LG je stejně tak i být ohleduplní vůči životnímu prostředí. V roce 2009 byl spuštěn globální program „Life´s good when is green“ (Život je fajn, když je zelený). Hlavním cílem je trvale udržitelný rozvoj prostřednictvím ekodesignu a ekoproduktů, omezení nebezpečných materiálů, odpovědná recyklace elektroniky a zabývání se globálními klimatickými změnami. Výrobky LG jsou plně v souladu se všemi směrnicemi a zákony platnými v České republice, na Slovensku i v rámci celé Evropské unie.

         FUJITSU GENERAL - Fujitsu General LTD patří mezi největší japonské společnosti a nabízí kompletní portfolio produktů, řešení a služeb. Přibližně 160 000 zaměstnanců Fujitsu obsluhuje zákazníky ve více než 100 zemích. Klimatizace FUJITSU GENERAL jsou v ČR velmi populární a jsou úspěšně instalovány nejen v bankách, obchodních a výrobních firmách, ale i v domácnostech. Jednotky jsou dodávány také do obytných a technologických kontejnerů. ortfolio produktů FUJITSU GENERAL plně pokrývá požadavky na kvalitní řešení klimatizační techniky, a to s velmi výrazným zohledněním dopadu na životní prostředí.

 

 Panasonic -  Japonská společnost Panasonic se již od svého založení v roce 1918 vždy soustředila v první řadě na „lidi“ a zlepšování „životů lidí“ vždy bylo její hlavní motivací.Panasonic Czech Republic, s. r. o., byla založena 10. srpna 1995 v Praze s cílem rozšířit obchodní aktivity na českém trhu. Hlavním úkolem této společnosti bylo dosáhnout maximální spokojenosti zákazníků poskytováním technické podpory, vytvářením prodejních kanálů, distribucí a činností v oblasti marketingu a reklamy.

   Airwell - Francouzská společnost AIRWELL byla založena v roce 1947 ve městě Guyancourt blízko Paříže. Byla prvním Evropským výrobcem klimatizaci s přímým odpařováním. Již v roce 1950 spustila masovou výrobu prvních okenních jednotek av roce 1970 vyvinula split systém rozdělením okenní jednotky pro snížení hlučnosti v interiéru. Výrobu prvního tepelného čerpadla spustila v roce 1980. V současnosti po 62 letech existence patří AIRWELL mezi přední dodavatelů a výrobců klimatizačních technologií s celosvětovou působností, ve více než 80 zemích na 5 kontinentech.

MAXA - Italská společnost ADVANTIX S.p.a. byla založena v roce 1992 jako mladá moderní firma v oboru klimatizace a zlepšování komfortu prostředí. Firma se zabývá projektováním a vývojem produktů pro klimatizaci a ohřev vzduchu. Pod vedením neustále aktivního majitele pana Simone Ferroliho dostává společnost nový impuls příchodem svých tří synů. Společnost se stává akciovou a rozšiřuje svou výrobu a sídlo na 95.000 m2. Od prvních kroků prodeje v obtížných podmínkác velké konkurence na trhu v současné době působí na více než 40 místech v Itálii a ve 34 zemích po celém světě a má více než 350 servisních středisek. Vyrábí řadu vysoce kvalitních produktů, které patří mezi nejkompletnější portfolio na světě, a to díky neustálému výzkumu a vývoji.

 


Kontakt

KOWA plus s.r.o.

Kancelář:
Areál ZD Ostrata
763 11 Zlín - Ostrata

Sídlo firmy:
Husitská 89/41
130 00 Praha 3Telefon:
+420 775 571 909

E-mail: